500 jaar Jan de Bakker – Woerdens eigen martelaar of lefgozer?

500 jaar Jan de Bakker – Woerdens eigen martelaar of lefgozer?

05/06/2025 - Stadsmuseum Woerden – verteller van Woerdense geschiedenis – óók buiten de muren van het museum. In 2025 is het 500 jaar geleden dat Jan de Bakker uit Woerden werd geëxecuteerd vanwege zijn geloof.

Een jongeman van slechts 26 jaar, die het lef had om anders te denken. Jan was de eerste Nederlandse protestant die om zijn geloof op de brandstapel belandde. Geboren en getogen in Woerden, werd hij priester, maar brak met de kerk en trouwde met zijn buurvrouw. Zijn radicale ideeën over geloof en kerk waren de autoriteiten een doorn in het oog. Op 15 september 1525 werd hij in Den Haag ter dood gebracht.

In Woerden staan we 500 jaar later stil bij zijn leven – en bij de vragen die hij oproept. Was Jan een martelaar? Een opstandeling? Een populist avant la lettre? En wat kunnen we van hem leren in deze tijd? Hoe gaan we anno nu om met mensen die anders denken?

Programma: De wereld van Jan de Bakker
Onder de noemer "De wereld van Jan de Bakker" is er van mei tot en met november 2025 een breed cultureel programma in Woerden met:

Lezingen
Met historici, theologen en hedendaagse denkers over vrijheid van religie, tolerantie en de betekenis van Jans denken in deze tijd.

Theater & gedichten
Gedichten en performances geïnspireerd op zijn leven en de thema’s die nu nog steeds actueel zijn.

Rondleidingen & bezichtigingen
Ontdek plekken in Woerden en omgeving die verbonden zijn met Jan de Bakker en de vroege Reformatie. De gids neemt je mee langs historie én reflectie.

Expositie
Een kleine tentoonstelling over Jan de Bakker en zijn tijd, met werk van hedendaagse kunstenaars.

Alle activiteiten vinden plaats tussen juni en november 2025.

Bekijk de flyer en het volledige programma via deze link.

Waarom vertelt Stadsmuseum Woerden dit verhaal?
Als Stadsmuseum Woerden vertellen we het verhaal van deze stad in al haar facetten. Jan de Bakker hoort daarbij. Ook al vinden de activiteiten buiten ons museum plaats, we ondersteunen dit initiatief graag. Want het gaat over onze geschiedenis, en over hoe we daar vandaag de dag betekenis aan geven.

Jan de Bakker is overigens ook vertegenwoordigd in onze vaste presentatie Verhaal van Woerden – de expo. Zijn vrouw Jacoba is één van de negen personages en je komt zijn afbeelding tegen op de penning en het kerkzegel van de Lutherse kerk in Woerden in de vitrine over geloof.

Delen: